En Basit Anlatım İle Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Bitcoin İle İlişkisi Var mıdır?

blockchain nedir

Son bir kaç yılda teknoloji ve finans alanında en çok konuşulan kavramlardan birisi olan ve dünyada sadece 21 milyon tane bulunan dijital para birimi bitcoinin arkasındaki teknoloji blockchain nedir? Nasıl çalışır? Bu yazımda olabildiğince sade ve anlaşılabilir şekilde anlatmaya çalıştım. Şimdiden iyi okumalar…

Blockchain

İnsanlar söz konusu para olduğunda haklı olarak hiç kimseye güvenmezler, güvenemezler. Alışveriş yaparken, takas işleminde bulunurken herhangi bir ters durum var mı diye çok kez teyit etme eğilimindedirler. İşte tam bu noktada, bu sorunu çözmek adına üçüncü taraf olan bankalar, noterler, tapu daireleri ve devletin ilgili kurumları bu güveni sağlamak amacıyla devreye giriyor. Fakat takdir edersiniz ki ne olursa olsun yine de sorunlar, yapılan yanlışlıklar azımsanmayacak kadar fazla. 

Bu sorunu kökten çözmek adına bir sistem geliştirildi. 2008 yılında bu sistem 9 sayfalık bir belgeyle dünyaya duyuruldu. İşte insanlık tarihinin belki de en önemli yazılarından biri olan bu belgenin yazarı da gizemli: Satoshi Nakamoto. Kim olduğu bilinmiyor. 

Bu gizemli kahramanımız kripto ve ya dijital para olarak da bildiğimiz Bitcoin’in arkasında yatan teknoloji olan Blockchaini bitcoin ile birlikte icat etmiş oldu.

Blockchain Nedir?

Bloklardan oluşan zincir yapıdaki Blockchain(Blok Zinciri),şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Para transferlerinde her adım bir bloğu oluşturur. Örneğin göndericinin adı,gönderilen tutar gibi bilgilerden her biri bir bloktur. Transfer işlemi esnasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir,asla değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir. Bu bloklar tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur. Blockchain’ in merkeziyetsizleştirilmiş olma prensibi bu teknolojiye dayanır. Blok üzerindeki bilgiler sadece üzerlerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Bunun yanı sıra Blockchain teknolojisi şeffaftır,isteyen herkes şu ana kadar birikmiş blokları inceleyip onları gözden geçirebilir.

Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Bunu bir örnekle daha basite indirgeyelim. Eskiden bakkala giderken bir defterle giderdik. Ne aldıysak ve ne kadar tuttuysa oraya yazardık. Aynısını bakkal da kendi defterine yazardı. Buradaki amaç ay sonu geldiğinde hesapta herhangi bir yanlışlık var mı diye karşılıklı olarak teyit etmekti. Defter tek bir merkezde değilde iki tarafta da olduğu için iki tarafta habersiz bir değişiklik yapamazdı.

Bu anlamda Blockchain bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

Blockchain’i Geleceğin Teknolojisi Yapan Nedir?

Dünya’da her gün farklı bir hadise yaşanmaktadır. Ne zaman ne olacağı belli değildir. Bugün bir veritabanı bir zarar gördüğünde tüm verilerin silinmesi söz konusu olabilir. Fakat blockchain ile veriler saklandığınırsa hiçbir şekilde veriler zarar görmez. Çünkü bir çok yerde tutuluyorlar. Birine bir şey olsa diğeri devreye girer. 

Blockchain, Bitcoin ile duyulduğu için genelde finans alanındaki yararları konuşuluyor aslında Bitcoin, Blockchain’in buzdağındaki görünen kısmıdır.

Seçimlerin blockchain vasıtasıyla bir uygulama üzerinden yaıldığını düşünün. Şifreli olduğu için kimin oy verdiği bilinmez. Herkes telefonundan kullanabileceği Iin oy kullanma oranı artar. Kimse bir müdahalede bulunamaz ve küçük maliyetle şeffaf, tartışmasız bir sonuca varılabilir.

Bunun gibi bir çok alanda uygulanabilir.

Bir cevap yazın