Mühendislik için En Avantajlı İkinci Yabancı Dil

Mühendislikte üniversite önemli mi?” başlıklı yazımın son kısımlarında İngilizcenin artık bir avantaj olmadığını, ikinci bir yabancı dili bünyemize katmamız gerektiğini ifade eden bir kısım vardı. Onunla bağlantılı olarak bir mühendis için en avantajlı ikinci yabancı dil hangisi olur onu araştırdım. Topladığım bilgileri ve edindiğim fikirleri burada beyan etmeye çalışacağım.


Neden İkinci Yabancı Dil?

◦ İkinci yabancı dili öğrenmiş olan birisi tahmin edebileceğiniz üzere şirketler tarafından tercih edilebilirliği artar.

◦ Dil öğrenmek beyni en çok canlı tutan faaliyetlerden birisidir. Unutkanlığı ve alzheimer riskini azaltır, hafızayı kuvvetlendirir.

◦ Bir dil öğrenirken o dili konuşan ülkelerin yayınladığı dergilerle, tv showlarıyla vakit geçireceğiniz için bakış açınızı genişletir. Farklı kültürleri tanımanıza vesile olur.

◦ İkinci bir yabancı dili öğrenmek aynı zamanda üçüncü bir dili öğrenmeyi de kolaylaştırır.

◦ Yurtdışına çıktığınızda ve ya yurtiçinde turistlerle muhatap olmak zorunda kaldığınız zamanlarda rahatça konuşabilirsiniz, ikinci yabancı dil size özgüven katar.

Peki Hangi İkinci Dil?

Hangi ikinci dili seçeceğiniz yaptığınız meslekten, yönelmek istediğiniz alana kadar bir çok faktörden dolayı değişkenlik gösterebiliyor. Mesela inşaat mühendisi olacaksındır. Türkiye’nin en çok inşaat ihalesi aldığı ülkeler Rusya ve Arap ülkeleri. Yani Rusça ya da Arapça öğrenmen daha mantıklı olur. Fakat İnşaat mühendisliğinin deprem araştırmaları yapan bir dalında çalışmak istiyorsan durum değişir. Deprem konusunda uzmanlaşmış olan ülkelerin dillerini öğrenmen daha mantıklı olur. Japonca gibi…

Ben genel olarak hangi mühendislikte hangi ikinci yabancı dil avantaj sağlar aşağıya yazmaya çalıştım.

İnşaat Mühendisliği

Yurtdışı inşaat ihalelerinin %44.4’ü İngilizce, %24.2’si Arapça, %23.7’si ise Rusça yapılmaktadır. Kalan %8.9’unda ise Fransızca, Çince, Azerice gibi diller kullanılmaktadır. Tabi yukarıda da dediğim gibi inşaatın çeşitli alt dallarında bu değişkenlik gösterebilir.

Makine Mühendisliği-Elektrik Elektronik Mühendisliği

Bu iki mühendislik dalında çalışmayı düşünüyorsanız otomotiv devi olan Almanya sizi için cazibe merkezi haline geliyor. Bildiğimiz bilmediğimiz bir çok araba markasının merkezi Almanyadır. Bu sebepten dolayı dünya ekonomisinde de sözü geçen bir ülkedir. Yani ikinci yabancı dil olarak Almanca öğrenmek bu iki mühendislik için büyük avantaj sağlayacaktır.

Bunun dışında robot ve otomasyon konusunda nirvana olan Japonya da bu iki mühendislik dalı için(bilgisayar mühendisliğini de dahil edebiliriz buna) inanılmaz önem arzediyor. Japonca öğrenmek sizi bu alanda bir kaç tık üste taşıyabilir.

Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisleri her türlü alana yönelme şansına sahip oldukları için bunu sınırlamak çok zor. Otomotiv sektörüne de girebilir, telekomünikasyon sektörüne de girebilir, gıda sektörüne de girebilir ve her bir sektör farklı bir coğrafya, farklı bir dil demek oluyor.

Türkiye’nin ABD ve Latin Amerika gibi ülkelerle ilişkileri bulunan şirketleri ve bunların piyasadaki yerinin her geçen gün genişlediği göz önünde bulundurulduğunda en mantıklı dil İspanyolca gibi gözüküyor. Aynı zamanda İspanyolca dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden birisi olması da bu görüşü destekler niteliktedir.

Bir cevap yazın