Dizi İzleyerek İngilizce Öğren

Merhaba, uzun süredir yazmıyorum. Kendimce sebeplerim var fakat asıl sebep tembellik etmiş olmam. Neyse ki uzun bir süre sonra tekrar geri dönebildim. Konumuz İngilizce..

İngilizce öğrenmek için çok çeşitli yollar mevcut. Hele ki günümüzde bu konuda yararlanabileceğimiz yüzlerce binlerce uygulama, web sitesi vesaire var. Ben de yarıyıl tatilinde keşfettiğim, henüz yeni yeni gelişen fakat bence gerçekten mükemmel bir web sitesi olan diziylgogren.com‘dan bahsedeceğim.

Sitede bir çok yabancı dizinin kelimeleri türkçeleriyle birlikte mevcut. Her bölüm için ayırmışlar ve kolaydan zora doğru tasnif etmişler. Mesela Friends dizisini izliyorsunuz. Siteye girip bu dizinin kaçıncı bölümündeyseniz açıyorsunuz ve tüm kelimeler türkçeleriyle birlikte listelenmiş şekilde karşınıza çıkıyor. Kendi Ingilizce seviyenize göre kelimelerin zorluklarını değiştirebiliyorsunuz. Hiç bir şey bilmeyen birinden üst düzey kişilere kadar herkes için kelimeler tasnif edilmiş durumda. Kendi seviyenizi seçtikten sonra çıkan kelimelere biraz göz atıyorsunuz. Sonrasında ise; karşınıza bir Quiz çıkıyor. İngilizcesini yazma, türkçesini yazma, duyduğunu yazma gibi çeşitli alanlardan sorular geliyor. Bu quizi tamamladıktan sonra diziye Ingilizce altyazılı ve ya altyazısız bir şekilde diziyi izlemeye başlıyorsunuz. Böylelikle öğrendiğiniz kelimeler iyice pekişmiş oluyor.

Site, biraz önce de dediğim gibi, henüz yeni olduğundan aradığınız tüm dizileri bulamayabilirsiniz fakat yöneticilerle iletişime geçtiğinizde direkt geri dönüş sağlıyorlar. İstediğiniz dizileri onlara belirtebilirsiniz.

Ben yarıyıl tatilinde biraz bu siteyi kullandım. Her bölümden önce gidip kelimelere bakmak zor geldiği için bir iki bölümden sonra türkçe altyazılı izlemeye devam ettim fakat kararlı bi şekilde devam edilirse çok etkili olacağını düşünüyorum, bir göz atabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın