Describing My Room(A Level Reading Metni)

Hello, my name is Richard. I am a student. My school is in South England so I live in Cotswolds. I am staying at home with my friends Now, I want to talk about properties of my room.

Firstly, there are four rooms at our home and, my room is bigger than other rooms. It has got a white and big window. Therefore, my room is getting sunshine all day long. When I am in this room, I feel good. The window is next to the my bed. There is a white desk next to the door. Also, My room has a quite colorful carpet. The carpet is very soft also clean.

Also, there is a wood study desk in my room. It is in front of the window. In this way, when ı study at the room, I am not sleeping. I can focus only my homework. The desk is old but I like it. Whatever, I think my room is so cute and I like my room.

Odamı Anlatıyorum

Merhaba, benim adım Richard. Ben öğrenciyim. Okulum Güney İngiltere’de. O yüzden ben Cotswolds’da yaşıyorum. Arkadaşlarımla evde kalıyorum. Şimdi odamın özellikleri hakkında konuşmak istiyorum.

Öncelikle, evimizde dört oda var, benim odam diğer odalardan daha büyük. Odamda beyaz ve büyük bir pencere var. O yüzden, odam gün boyunca güneş alıyor. Ben bu odadayken iyi hisediyorum. Pencere benim yatağımın yanındadır. Kapının yanında beyaz bir masa var. Ayrıca odamda renkli bir halı var. Halı oldukça yumuşak ve bir de temiz.

Ayrıca, odamda ahşap bir çalışma masası var. O pencerenin önünde. Böylece ben odada ders çalışırken uyumuyorum. Sadece ödevime odaklanabiliyorum. Masa eski ama onu seviyorum. Her neyse, bence odam çok tatlı ve ben odamı seviyorum.

Bir cevap yazın