Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Kitap okumak bir kişiyle baş başa oturup saatlerce, hiç konuşmadan onu dinlemektir. Bu yüzden saatlerce dinleyeceğimiz kişiyi iyi seçmeliyiz. En nihayetinde sokaktan geçen herhangi bir insana saatlerimizi ayırmak istemeyiz değil mi?

Neredeyse sokaktan geçenin kitap yazdığı bu dönemde okuyacağımız kitapları yani gıkımızı çıkarmadan dinleyeceğimiz insanları iyice araştırıp irdeleyerek seçmeliyiz.

Sürekli olarak kitap okumanın yararlarından bahsediliyor, bunun vurgusu yapılıyor fakat şöyle bir şey de var; elimize geçen her şeyi okumak büyük vakit kaybından ve zihin bulanıklığından başka bir şey değildir.

Gelelim bu yazıyı yazma sebebim olan Outliers(Çizginin Dışındakiler) kitabına. Outliers’ı kitap tavsiyesinde bulunan bir kaç kişiden duyduktan sonra araştırdım ve bunun sonucunda Malcolm Gladwell’in benim için bir kaç saatliğine oturup dinlemeye değer biri olduğunu düşünerek aldım. Kitabın, bana diğer okuduğum kitaplara göre gözle görülür bir derecede farklı bir bakış açısı kazandırdığını düşünüyorum.

Kitap Hakkında

Kitapta farklı farklı gruplardan büyük başarılar elde etmiş insanları mercek altına alıp başarılarının altında yatan sebebi sorgulanıyor. Neden bu kadar başarılı olduklarını bir takım verilerle açıklamaya çalışıyor. Önemli bir girişimci, yazılımcı, hokey oyuncusu olma yolunda doğum tarihinin önemini, doğru zamanda doğru yerde bulunmanın başarıdaki yeri anlatılıyor. Bunun yanında 10 bin saat kuralından bahsediyor. Bir işin piri olmak için o işle 10 bin saat meşgul olmanız gerektiğini örneklerle savunuyor. Başarı dediğimiz olguya yep yeni bir bakış açısı getiriliyor. Başarı ile nesiller, aile, kültür ve sınıf açısından ilişkisi değerlendiriliyor. Ayrıca yahudilerin ticarette nasıl başarılı olduklarına dair güzel tespitler de var.

Tüm bunları ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız, bazı insanlar neden daha başarılı sorusunun cevabımı merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ediyorum. Okurken zevk aldığım sayılı kitaplardan biriydi. Malcalm Gladwell’i başka bir kitabında tekrar dinlemek isterim.

Kitaptan Alıntılar

Çok çalışmak, ancak hiçbir anlam taşımadığında bir hapis cezasıdır.

Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.

Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır.

Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir.

Zeka ve başarının mükemmel bir karşılıklı ilişkiye sahip olmadığını gördük.

Başarı tesadüf değildir. Öngörülebilir ve güçlü bir dizi koşul ve fırsatlardan ortaya çıkar.

Bir cevap yazın