Otomatik Portakal

Yazar: Burgess

1959 yılında tümör olduğunu ve çok az ömrü kaldığını öğrenir. Karısının kötü durumda kalmaması için kısa sürede para kazanmak ister bu yüzden yazarlığa atılır. Burgess, kısa süre içinde dünya çapında bilinen bir yazar olur. Fakat sonradan öğrenir ki kendisine yanlış teşhis konulmuştur, tümörü yoktur.

İnternette okunması gereken kitaplar listelerinde sürekli görüyordum bu kitabı, toplu kitap siparişi verdiğim zaman “otomatik portakalı” da sipariş ettim fakat üzün süre boyunca ona sıra gelmedi. Neyse ki bu senenin başında okuyabildim.

“Artık az kalmıştır herhalde. Bitmek üzeredir. Acının doruklarını yaşadım ve daha fazla acıya dayanamam.”

Neyse artık kitap içeriğiyle ilgili bir kaç şey söyleyeyim. Gayet masum bir hikaye beklerken acımasız bir çocuk çetesinin ıslah olmaz(tabi bi yere kadar ) elebaşının yaşadıklarını hissettiklerini okumaya başladım. Çocuklardan oluşan bu çete her gün farklı bir suç işliyor, her geçen gün etrafa daha fazla korku salıyor. Aslında bir yere kadar bu çete elemanlarının bu kadar küçük olduklarını hiç düşünmedim. Farkettiğimde baya şaşırdım. Bu yaştaki çocuklar nasıl böyle düşünüyorlar, niye böyle şeyler yapıyorlar falan diye. Tabi bu kitabın bir distopya olduğunu düşünürsek şaşırmam garip oluyor. Çekirge bir sıçrar iki sıçrar, üçüncü de yine sıçrar en nihayetinde çekirge bu. Bizimkiler sıçrayamadı ve yakalandılar. Tam o dönemde de suçlulara yönelik yeni bir tedavi yöntemi geliştirilir ilk olarak da bizim elebaşının üzerinde denediler. Sonuç mu? Onu da siz okuyun her şeyi devletten beklemeyin.

Tavsiye ediyor muyum?

Olaylar tamamen farklı bir kişinin gözünden değerlendiriliyor ve hiç alışık olmadığımız tarzda yorumlanıyor. Dikkat çekici bir üslubu var. Zaman ayırmaya kesinlikle değer diye düşünüyorum.

“Otomatik Portakal” üzerine 2 yorum.

  1. En kısa zamanda “Otomatik portakal” isimli kitabı temin edeceğim.
    Gelecek vaad eden bir blog. Ben beğendim! 😄

  2. En kısa sürede “Otomatik portakal” isimli kitabı temin edeceğim.
    Gelecek vaad eden bir blog. Ben beğendim! 👍

Bir cevap yazın