Okuma Alışkanlığı Kazanabilmek İçin 200 Sayfadan Kısa 10 Muhteşem Kitap

okuma alışkanlığı kazanabilmek için 200 sayfadan kısa 10 muhteşem kitap

Küçüklüğümüzden beri hepimiz etrafımızdaki büyüklerden okumanın önemiyle ilgili nasihatlar dinlemişizdir. Sürekli de Bill Gates, Elon Musk, Warren Buffett gibi başarılı isimlerin ne kadar çok kitap okuduğunu duyuyoruz. Biz de istiyoruz okumayı fakat uygulamaya gelince iş o kadar da basit olmuyor. Bugün okuma alışkanlığı kazanabilmek için 200 sayfadan kısa 10 muhteşem kitabı paylaşacağım. İyi okumalar…

Ekonomi ve İş yönetimine merakınız varsa bu listeye de göz atabilirsiniz.

1) Satranç – Stefan Zweig (71 sayfa)

Muhtemelen çoğumuz duyduk fakat hala okumayanlar varsa vakit kaybetmeden okumalı diye düşünüyorum.İçinde bir satranç ustasının hikayesi varmış gibi başlayan kitaptan bambaşka bir kurgu, bambaşka bir hikaye daha çıkıyor. Dolu dolu bir duygu bulutunun içinde geziyorsunuz kitap boyunca. 

2) Yabancı – Albert Camus (120)

Albert Camus’nün en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan eseri “Yabancı”.Adam öldürmekle suçlanıp da annesinin ölümüne ağlamadığı için idam cezasına çarptırılan bir yabancının hikayesi.

3) Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger (200 Sayfa)

Bana kitap okumayı sevdiren ilginç kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Kitap ergenlik dönemini başarılı bir şekilde atlatamayan, yaşadığı ortama ayak uyduramayıp kendi iç dünyasında çatışmalar yaşayan Holden’in dördüncü kez okuldan atıldıktan sonraki birkaç gününü anlatıyor. 

4) Otomatik Portakal – Anthony Burgess (176 Sayfa)

Tabi ki Otomatik Portakalsız bir liste olamazdı.Dünyanın çivisinin çıktığı bir zamandan olayları karakterimiz Alex ‘ in ağzından dinliyoruz. Klasikler dizisinin üçüncü kitabı olmasına şaşırmamak gerek, gerçekten enfes bir kitaptı. Ayrıntılı incelemeyi buradan bulabilirsin

5) Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali (164 Sayfa)

Evet, oldukça popüler bir kitap. Ama bu kadar popüler olmasının bir sebebi var. Bence popüler kitaplar okunmalı çünkü onlar genelde boşuna popüler olmuyorlar.

6) Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery (112 sayfa)

Yaş farketmeksizin herkesin okuması gereken bir kitap. Mutlaka düstur edinecek şeyler bulacaksınız.

7) Savaş Sanatı – Sun Tzu (80 sayfa)

General, devlet adamı ve filozof olan Sun-Tzu’nun ilk çağda yazmış olduğu, kendi tecrübelerini aktardığı, daha çok savaşmadan kazanmayı öğütlediği harika bir eser.

8) İnsan Ne İle Yaşar? – Tolstoy (192 sayfa)

Tolstoy’un, insanın hayatta ne için var olduğunun ve var olduğu müddette ne yapması gerektiğini üstüne basa basa bu 6 hikayesinde gerçekten oldukça etkileyici, sade ve düşündürücü bir şekilde anlatıyor.

9)Simyacı – Paulo Coelho (166 Sayfa)

Simyacı özellikle son yıllarda fazlasıyla okunan, üstünde konuşulan ve okuyanların büyük çoğunluğunun beğenisini kazanan bir kitap. Çağımızın önemli ve görece verimli yazarlarından biri olan Paulo Coelho’nun da en sevilen kitabı.

10) Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago (64 sayfa)

Kitap bir adamın bilinmeyen bir adayı aramak istemesiyle başlıyor. Bunun için sarayın dilekler kapısına gidiyor ve kraldan bir tekne istiyor. Adam günlerce sarayın dilekler kapısında sabahlayarak kralı ayağına kadar ilk kez dilekler kapısına getirtmeyi başarıyor. Küçük Prens tadında çok kısa bir kitap.

Litenin sonuna geldik genelde bir çok yerde görmüş olabileceğimiz kitapları seçtim ama mutlaka içerisinde bir tane okumadığınız vardır. Umarım hoşunuza giden bir liste olmuştur.

Kişisel gelişim, teknoloji ve mühendislik alanında içerikler paylaştığım Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın