Google Nasıl Yönetiliyor?

Bir arkadaşımla Ankara Kitap Fuarı’na gittiğimde arkadaşım bu kitabı aldı. İlk kez o zaman gördüm. Merak ettim, baktım falan hoşuma gitti ama o zaman için fiyatı fazla geldiği için daha sonra alırım dedim. Fakat daha sonra da D&R’dan daha yüksek fiyata almak zorunda kaldım. Değdi mi? Derseniz bence kesinlikle değdi.

Kitap, Google’ın halen İcra Heyeti Başkanı olan Eric Schmidt’in ve Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Jonathan Rosenberg’in kalemleriyle yazılmıştır. Kısaca bu iki ismin kim olduklarına bakalım;

Eric Schmidt

  • 1976’da Princeton Üniversitesi’nden elektrik-elektronik mühendisi olarak mezun oldu.
  • Kaliforniya Üniversitesi’ndeki yüksek lisansı sırasında  kampüs için internet hattı tasarlayıp uyguladı.
  • Bell Labs’de Unix işletim sistemi geliştirmeye yönelik bir işe girdi. Burada yazılım geliştirmeye dair önemli tecrübeler edindi.
  • Bu arada bir kaç önemli şirkette CEO olarak çalıştı.
  • 2001 yılında Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ile tanışan Eric Schmidt, henüz 3 yaşındaki şirketin CEO’su olarak atandı.
  • Daha sonra farklı görevlerle Google’da iş hayatına devam etti.

Jonathan Rosenberg

  • Rosenberg, Claremont McKenna Üniversitesi İktisat Bölümü’nden de onur derecesiyle mezun oldu.
  • Apple Computer için eWorld ürün portföyünü ve Knight Ridder Bilgi Hizmetleri için ürün pazarlama departmanlarını yönetti.
  • 2000 yılında Google’da çalışmaya başlamıştır.

Arka Kapak Yazısı

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…

O şirket, Google.

Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor? Google’ın iki tepe yöneticisi -İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg- tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.

Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan Google Nasıl Yönetiliyor?, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor.

Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.

Kitap Hakkında

Kitap 319 sayfadan oluşuyor. Dış görüşünüş anlamında bence gayet başarılı bir görüntüsü var.

Google kurucusu Larry Page’in yazdığı bir önsözle başlıyor. Daha sonrasında basit bir start-up modelinden dünya ekonomisini etkileyen bir şirket konumuna gelene kadar geçen her şeyi zaman zaman püf noktalar vererek ve zaman zaman da olası problemlere karşı tutumunuzun nasıl olması gerektiğini anlatarak farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

Kitap toplamda 8 bölümden oluşuyor.

Giriş: Genel olarak şirket hakkında bilgilerden ve yazarların tecrübelerinden oluşuyor.

Kültür: Şirketlerin kültürlere sahip olduğunu, şirket kültürünün ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Son olarak da şirket kültürünün nasıl geliştirebileceğinden bahsediyor.

Strateji: Bu bölümde ise şirket kurmak ve ilerletmek adına yapılması gereken tavsiyeler, uygulanması gereken stratejiler bulunuyor.

Yetenek: Kurduğunuz şirketin büyümesindeki en etkili alanın işe alım olduğunu söylüyor. Google’ın işe yeni birine alırken nelere dikkat ettiğini anlatıyor.

Kararlar: Zor zamanlarda şirketin gidişatını etkileyecek kararlar alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor. Google’ın aldığı bir kaç zor karardan bahşediyor.

İletişim: Google’da iletişim ağı ve bilgi akışının nasıl olduğunu örneklendiriyor.

İnovasyon: Google şirketine göre inovasyon nedir? Kullanıcı odaklı ürün üretmek nedir?

Sonuç: Kitabın genelini kapsayan ve yine yazarların tecrübelerinden oluşan bir bölümdür.

Kitaptan Alıntılar

” Öğrenmeyi bırakan kim olursa yaşlıdır. İster yirmi, isterse seksen yaşında olsun. Öğrenmeye devam eden kişi ise genç kalır. Hayattaki en güzel şey, zihni genç tutmaktır. ” 
Henry Ford

Yeni bir ürün, yeni bir hizmet gibi başka bir şey yapmak için yanıp tutuşan insanlardan gelir.

(Üretken zeka)
Uçurumun kenarına gelirse, üzerinde, “Sana 1 dolar verirsem sen 1 dolar zengin, ben 1 dolar fakir olurum.Ama sana bir fikir verirsem, ikimizin de yeni bir fikri olur.” Yazan bir paraşüt yapar.Sonrada o paraşütü roketlerle uçup lazer ateşleyenbir makineye dönüştürür .

Başarıya ulaşmak için birçok mucizenin bir anda yaşanması gerekiyor.

Aileniz bilmiyor, dağınıklık bir erdemdir

Psikolojideki en sağlam bulgulardan biri de…”kötünün iyiden güçlü olması”dır. Kurumlarda da tüm sepeti çürütmek için yalnızca birkaç çürük elma yeterlidir.

Güç saklanan bilgiden değil, paylaşılan bilgiden gelir.

“Google Nasıl Yönetiliyor?” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın