Ekonomi ve İş Yönetimi Alanında Okunması Gereken 10 Kitap

  1. Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

20. yüzyılın en önemli yatırım danışmanı Benjamin Graham’ın bu eseri oldukça meşhur. Graham’ın “değer yatırımı” kavramı girişimcileri büyük hatalar yapmaktan kurtarmakta ve  uzun vadeli yatırım stratejileri konusunda onların ufkunu açmakta.

1949’da yayımlanan bu kitap özellikle “yatırım ve borsa” konularında başucu eseri olarak kabul edilebilir. Warren Buffett de bu eseri “yatırım konusunda gelmiş geçmiş en önemli kitap” olarak değerlendiriyor.

2. Mor İnek (PurpleCow)

SethGodin’in Mor İneği pazarlama kitapları arasında boğulduğumuz bu dönemde bile kalabalığın arasından çıkıp göze çarpmayı başarır; aynen kitabın okuyucularına verdiği dersler gibi. Kısa bir roman uzunluğunda, hızla okunan kitaptaki ana mesajları hatırlamak için bir deftere not almanıza gerek yoktur. Mor İnek Godin’in yeni ürüne veya hizmete verdiği isimdir. Mor İnek farklılaşmayı temsil eder. Farklı olun, risk alın ve evet farklı olmaktan çekinmeyin, ana mesajları oluşturur. Markanızın mesajı farklı olsun, geleneksel yöntemleri zorlayın, yaratıcı olun, herkesin gitmediği yoldan gidin Godin’in sıklıkla vurguladığı konu başlıkları arasındadır. 

3.Aradığın Herşey – Jeff Bezos ve Amazon Çağı – Brad Stone

Jeff Bezos, dünyaca ünlü e-ticaret ve bilişim şirketi olan Amazon.com‘un kurucusudur. Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında yer alan Jeff Bezos, Amazon nehrinin adını verdiği şirketini, dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi yapmayı başardı. Bu kitap ise Bezos’un zirveye tırmanma yolunda katettiği adımları ve çalışmaları anlatıyor. Brad Stone tarafından kaleme alınan, Aradığın Herşey – Jeff Bezos ve Amazon Çağı isimli kitap 2013 yılında; Financial Times ve Goldman Sachs tarafından Yılın İş Dünyası Kitabı; Washington Post, Forbes, The New Republic, The Economist, Bloomberg ve Gizmodo tarafından Yılın En İyi Kitabı seçildi. Nieman Reports tarafından da 2013 yılında En İyi 10 Araştırmacı Gazetecilik Kitabı olarak gösterildi. Kitabın yazarı hem Jeff Bezos hem de Amazon hakkında derlediği bilgileri aktardığı bu kitap ile iş dünyasına adım atmak isteyen herkese rehber niteliğinde bilgiler sunmaktadır.

4.Dansla İşe Gitmek – Warren Buffett

Dünyanın en zengin girişimci ve iş adamlarından biri olan Warren Buffett, ekonomi üzerine verdiği önerilerle de her zaman gündemde olmayı başarmıştır. Babacan tavırlarıyla, girişimcilere verdiği öğütler onun her zaman sempatik biri olmasını sağladı. Dansla İşe Gitmek ise Buffett tarafından kaleme alınmış bir iş geliştirme kitabı. Buffet bu kitabında yatırım türleri hakkında bilgiler veriyor. Ek olarak hangi yatırım türünün tercih edilmesi gerektiği hakkında da okuyucuyu aydınlatıyor. Bill Gates tarafından önerilen kitaplar arasında yer alan Dansla İşe Gitmek taze kan girişimcilerin ve işinde yükselmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Warren Buffett’in hemen her yıl Forbes Dergisinin hazırladığı, dünyanın en zenginleri listesine girdiğini düşünürsek, kitabını okumak da farz olacaktır.

5. İş Maceraları (Business Adventures)

Bill Gates’e WarrenBuffet tarafından tavsiye edilen bu kitap, girişimcinin okuma listesinin başında bulunmalıdır. New Yorklu bir gazeteci olan John Brooks, iş dünyasında tanıştığı büyük kurumlarda önemli konumlardaki kişilerin profilleri ve ilginç hikâyelerini konu alır. Ford, General Electric ve Xerox gibi dev kurumların belli dönemlerine, dönüm noktası oluşturan kararlarına ışık tutar. Bazı hikâyeler okurları şaşkına çevirir: Ford’un tüketici geribildirimlerini yok sayması veya Xerox’un gelişmiş teknoloji olmayı reddetmesi gibi hikâyeler girişimcileri kendi uygulamalarıyla ilgili düşündürecektir. 

6. Sınırlarını Zorla – Sheryl Sandberg

Facebook’un Mark Zuckerberg’den sonraki ikinci ismi olan ve kariyeri sayısız başarıyla dolu olan Sheryl Sandberg bu kitapta kadınların iş hayatındaki yerini kaleme alıyor. Sandberg  kişisel anıları, bilimsel araştırmalar ve istatistiklerle desteklediği bu kitapta kadınlara iş hayatında liderlik yapabilmeleri için paha biçilemez tavsiyeler veriyor.

7. Yenilikçinin İkilemi – Clayton M. Christensen

Büyük şirketlerin başarılarını ve başarısızlıklarını inceleyen Christensen, bu kitabında iş yapma biçimlerinin kökünden değiştiren inovasyonlar yapma konusuna eğiliyor.

Steve Jobs, Apple’ın bulut bilişim işine girmesi konusunda bu kitaptan büyük ilham aldığını ifade ediyor.

8 Warren Buffet’ten ABD İş Hayatı Hakkında Yazılar – Lawrence Cunningham

Orijinal adı “The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America” olan ve dilimize henüz çevrilmeyen bu eserde Cunningham, gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcı olarak kabul edilen Warren Buffett’in iş hayatı ve yatırım konusundaki yazılarından oluşuyor. Buffett, kendisine en çok bu kitabın imzalatıldığını da ifade ediyor.

9.Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter

2005 yılında yayınlanan, Robert T. Kiyosaki ve Sharon L. Lechter ortak çalışması olan kitap, şu ana kadar zenginlik konusunda aklınızda ne varsa yerle bir edecek. Ekonomi ve iş dünyası türünde olan eser aynı zamanda insan ve toplum üzerine de bilgiler içeriyor. Kitabın konusu aslında hepimizin ortak sorunu olan ve sürekli şikayet ettiğimiz bir durum. Eğitim gördüğümüz onca yıl boyunca, okullarda para adına hiçbir şey öğrenmeyiz. Mezun olup iş hayatına atılmak istediğimizde ise sudan çıkmış balığa döneriz. Zengin Baba Yoksul Baba kitabına göre insanların geçim sıkıntısı çekmesinin asıl nedeni de bu! İnsanlara milyoner olmayı öğreten Robert T. Kiyosaki, kitapta aktardığı bilgiler sayesinde, çocuklarınızı sadece okulda öğrendikleriyle bırakmamanızı, finansal konularda onlara bilgi vermenizi amaçlıyor.

10. Siyah Kuğu:  Olasılıksız Görünenin Etkisi – Nassim Nicholas Taleb

Siyah Kuğu’nun tanıtım bülteninde kitap şu şekilde tarif ediliyor:

” ‘Siyah Kuğu’ deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir. Siyaset ve ekonomi tarihinde olsun, bilim ve teknoloji tarihinde olsun, arkasında iz bırakan hemen hemen tüm olayların birer ‘Siyah Kuğu’ olduğunu hatırlatan yazar, özellikle hayatını riskleri hesaplayarak kazanan insanlara çok önemli bir yeni bakış açısı sunuyor.”

“Ekonomi ve İş Yönetimi Alanında Okunması Gereken 10 Kitap” üzerine 2 yorum.

  1. Moks – Ahmet Şerif İzgören
    Tam olarak ekonomi alanında olmasa bile girişimcilik, iş alanında bakış açısı değiştirme ve liderlik vb. konular hakkında yazılmış harika bir kitap. Farklı düşünerek daha büyük adımlar atmayı hedefleyen herkesin okumasını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın