Bilimsel Yönetimin İlkeleri(F.W. Taylor)

Bilimsel yönetimi ilkeleri

Endüstri Mühendisliğinin temel kavramlarından bazılarının bahsedildiği, Frederick Winslow Taylor’un 1911 yılında yayınlanan Bilimsel Yönetimin İlkeleri(The Principles Of Scientific Management) kitabının içeriğinden bahsedeceğim. İyi okumalar…

Normal zamanlarda kitap okumayı farklı sebeplerden dolayı erteliyoruz ve ya ertelemek durumunda kalıyoruz. Fakat bu korona döneminde bunun için fazlasıyla zamanımız oluyor. Bu sefer de zamanımız olmasına rağmen okumak çoğu zaman zor geliyor, hele ki Bilimsel Yönetimin ilkeleri gibi biraz daha teknik yönü ağır basan kitapları okumak daha da zorlaşıyor. O yüzden çok kısa bir kitap olsa da neredeyse bir hafta da anca bitirebildim.

Yazar Hakkında

Frederick W. Taylor, 1856 Pensilvanya doğumlu, 1874 de makinist çıraklığı yapmaya başladı. Bir yandan da akşamları Makine Mühendisliği dersleri aldı ve sonunda mühendislik diplomasını aldı. İşçi olarak işe başladığı Midvale Çelik Şirketi’nde verimlilik çalışmaları yapan idareci konumuna kadar yükseldi. Bir çok şirkette yöneticilik yaptı. Metod etüdü ve Zaman etüdü ile bir çok işletmede ücretli ve ya gönüllü olarak verimliliği arttırmaya yönelik deneysel çalışmalarda bulundu.

Kitap Hakkında

Çizgi Kitabevi Yayınları’nın baskısından okudum kitabı, bir kaç tane yazım hatası vardı. O yüzden başka bir yayınevinin baskısından okumakta fayda var. Kitap 103 sayfadan oluşuyor. Ortalam hızda okuyan bir kişi aşağı yukarı iki buçuk saatte bitirebilir.

Kitabı okurken kendinizi üretim hattında gözlem yapan bir mühendis gibi hissediyorsunuz. Her ne kadar teknik bir kitap olsa da çevirmen kendi yorumlarıyla o hissi vermeyi başarmış.

İşletmelerin daha verimli hale gelmesi için tüm yükün işçilere bırakılmaması, yönetim kesiminin işçilerin karşılaştığı tüm sorunlarda gerek yönetici olarak gerekse samimi bir dost olarak çalışanının yanında olması gerektiğini savunuyor. Bu bilimsel yönetimin ilkelerinden birisidir.

Bir diğer ilkede ise yapılan işin her aşamasındaki hareketlerin analiz edilip işçi ve iş için en uygun metodların geliştirilmesi gerekliliğidir.

Yazar bunları çalıştığı işletmelerden gerçek verileri sunarak ikna edici bir şekilde anlatıyor.

Kısaca yönetim kısmında çalışan ve ya çalışmayı planlayan herkesin kazanması gereken bakış açısını anlatan bir kitap.

Kitaptan Notlarım

 • Herhangi iyi bir sistemin ilk hedefi birinci sınıf insan yetiştirmek olmalıdır.
 • İşçi ve yönetim arasındaki uyumlu işbirliği önündeki en büyük engelin, yönetimin, bir işçi için günlük en ideal çalışmanın gerçekten ne olduğu konusundaki bilgisizliği olduğunu fark etmiştim.
 • Yönetimin temel hedefi, tüm çalışanların bireysel, maksimum refahlarını sağlamak ve böylece işverenin de maksimum refahını gerçekleştirmek olmalıdır.
 • Bilimsel yönetimin esaslarını teşkil eden dört konunun birincisi, çalışanın dikkatle seçilmesi, ikinci ve üçüncü olarak da çalışanın teşvik edilip eğitilmesi ve bilimsel yöntemlerle uyumlu çalışabilmesine yardımcı olunmasıdır.
 • Kötülükler ve suçlar bizimle beraber oldukça kaçınılmaz bir miktar fakirlik, mutsuzluk ve sefalet de bizimle beraber olacaktır.
 • Bilimsel yönetim, 4 esas ilkenin bir kombinasyonu olan kesin bir felsefe içerir:
  • Doğru bir bilim geliştirmek
  • Çalışanların bilimsel olarak seçilmesi
  • İşçinin eğitim ve geliştirilmesi
  • Yönetim ve işçiler arasında yakın dostça bir işbirliği
 • Uzun vadede işçinin refahıyla bütünleştirilmedikçe işverenin refahı sağlanamayacaktır.

Bir cevap yazın