Nedir Bu Rap Dalgası?

Duyduklarımıza ve okuduklarımıza göre bundan 20-25 yıl önce, herhangi bir yeteneğin, fikrin, zanaatin varsa bunu nakte çevirmek, sesini birilerine duyurmak, birileri tarafından fark edilmek oldukça zormuş hatta o kadar da geriye gitmeye gerek yok, bizim çocukluğumuzda da öyle sayılır. Bu sosyal medyanın, Instagram’ın, Facebook’un, Twitter’ın , YouTube’un gelişmesi işleri değiştirdi. Özellikle de son bir kaç yılda iyice popüleritesini arttıran YouTube ve Instagram sayesinde yeteneğe, fikre, zanaate sahip olan insanlar bunu çok kolay bir şekilde bu sosyal medya sayesinde nakte çevirebilir, dikkatleri üzerine toplayabilir hale geldi. Hatta bu durum öyle bir şey ki ünlü olduğun alanda onu hak edecek derecede yeteneğin olmasa bile sosyal medyayı iyi kullanarak gerçekten yeteneğe sahip insanlardan  daha üst bir konuma gelebiliyorsun. Paylaştığın küçük bir şeyle ülke gündemine hatta dünya gündemine gelebiliyorsun, küçücük şeyler abartıla abartıla büyüyor. 

Her neyse, son zamanlarda da  YouTube’da trendlerin neredeyse ilk üçü rap parçalarından oluşuyor. Bir rap furyasıdır gidiyor tabi bunlar ne kadar yeteneklidir, ne kadar rap müziğin hakkını veriyordur tartışılır, belki kulağa da hoş geliyo olabilir, bana sana bize şey de olabilir ama yani tamamen boş, o kadar masraf yapıyorsun bari bir işe yarasın, niye birbirine sallıyorsun ki. Edebiyatta sanat için sanat, toplum için sanat muhabbeti vardı bunlar da  yeni bir akım başlattılar para için sanat diye, o ona sallıyor, diğeri bir başkasına, bende burdan hepsine sallıyorum, bu sallamalar arasında adamlar parayı götürüyorlar. Bu sallama dediğim şeyler rapte diss atmak diye geçiyor, rapin doğasında var zaten ama bu son zamanlardaki kadar anlamsız olmak zorunda değil. Bu kadar boş yaptıktan sonra biraz bilgi vereyim; 

Türkiye’de Rap

Türkler arasında rap, ilk olarak Almanya’da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlamıştır. Almanya’daki ABD askerlerinin çocukları tarafından gurbetçi Türk ailelerin çocuklarına tanıtılan rap müzik Türk gençler tarafından kısa sürede benimsenmiştir. Almanya’daki Türkler, 90’lı yılların başından itibaren yöneldikleri rap müziğin ülkemize taşınmasında öncü olmuşlardır. 1986 yılında kurulup 2000 yılında sona eren İslamic Force adlı Türk kökenli rap müzik grubu müziklerini İngilizce yapmıştır ve bu yüzden Türkçe rap içerisine dahil edilmemiştir. Fakat İslamic Force, 1. Jenerasyon sayılmaktadır.

Mesela Islamic Force adamın dibi, bir görüşü savunuyorlar, toplumsal bir mesaj vermeye çalışıyorlar. Yani bir görüşe sahip olup, ne olduğu fark etmez Islami olsun, siyonizm olsun, ateizm olsun, herhangi bir siyasi görüş olsun, (gerçi siyasi olmasın Türkiye de adım atsan insanlar tarafından siyasi bir şey gibi algılanıyor) bir ideolojiyi savunsun insanlara bi fikir versin, yararı olsun, hadi tamam boş olsun, müziği güzeldir falan da ona buna sallamak nedir?

1990-1995 yılları arasında Türklerin rap müziği için kulladığı dil çoğunlukla Almanca ve İngilizce olsa da 1991 yılında King Size Terror adlı oluşumda bulunan Alper Ağa’nın “Bir Yabancının Hayatı” parçasıyla Türkçe sözlü rap müzik dönemi kısmen başlamıştır. Asıl Türkçe rap, 1995 yılında Cartel ile Türkiye’de ciddi anlamda boy gösterdi.

Grup, Almanya’da iki ayrı rap grubu ve hepsinden bağımsız olan Erci E’nin bir araya gelmesiyle doğdu. Grubun “Cartel” adındaki albümü ilk önce Avrupa’da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa’da medyanın dikkatini çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı. Türk müziğinin sesini dünyaya duyuran nadir topluluklardan birisi olmayı başaran grup Türkiye’de de büyük yankı uyandırdı.

Cartel şimdilik İstanbul’da BJK İnönü Stadyumu’nda konser veren ilk ve tek Türk Rap müzik grubudur. Radyo ve TV kuruluşları grubun piyasaya sürdükleri parçalardan ilk haftada satılan ilk 100.000 CD’yi “Altın Kaset” ve 250.000 Cd’yi de “Çifte Platin” ödülüne layık görerek,  grubun rap müzikteki başarısını pekiştirmişlerdir. En başarılı Türkçe Rap grubu olarak bilinen Cartel, şarkılarında sadece Türkçe değil Almanca, İngilizce ve İspanyolca gibi çeşitli dillere de yer verir. Türkiye’de stad konseri veren ilk ve tek rap grubu olan CartelBJK İnönü Stadyumu’nda verdiği konserde Türkiye’de Michael Jackson’dan sonra en çok izleyici çeken konser olduğu için Amerikan Time dergisine konu olmuşlardır.

1996 yılında Sirhot (Serhat Galatalı) Amerika’da kurduğu Narcotic grubuyla (G-Hun, I-Touch, Sirhot) Beyaz Karanlık albümünün “Her Yeni Gün” şarkısına klip çekmişler ve albümü 2002 yılında çıkarmışlardır. Hatta klipte saldırıdan önceki İkiz Kulelerin görüntüleri o tarihler de çok konuşulmuştur.

Türkiye’de rap müziği yeni yeni ivme kazanmaya başlamış olsa da, dünyanın birçok yerinde bu müzik türü sevenleri tarafından baş tacı edililiyor. Yurtdışında yaşayan ve bu kültürden etkilenen Türklerin de ülkemize getirdikleri ve önünü açtıkları bu müzik türünün başarılı sanatçıları elbette bu kadar değil. 

Kaynakça

1- http://radyobilkent.com/turkiyede-rap-muzik/

Bir cevap yazın