İletişimde Mesajlaşma Sorunu

Kelime, kelimeler… Bazen oluyor ciddi bir insanı kahkahaya boğuyor, bazen oluyor çok neşeli bir insanın göz yaşlarını sel ediyor, bazen ise büyük kitleleri harekete geçiriyor.

Kelimeler öyle etkili bir güçtür ki doğru zamanda, doğru yerde, doğru insan tarafından söylendiği takdirde büyük neticeler verir. Çaresiz bir kanser hastasına söylenen bir kelime onun hayata tutunmasına sebep olurken bir liderin yaptığı konuşma büyük bir katliama sebep olabilir, olmuş da. Kelimelerimizi bu doğrultuda özenle seçmeliyiz. Bir lideri lider yapan kelimeleridir, bir komedyeni komedyen yapan kelimeleridir, bir şairi şair yapan kelimeleridir ve  bizi biz yapan yine kelimelerimizdir. Öyleyse düşünmeliyiz; şu an bunu söylemeli miyim? Bu kişiye bunu demek doğru olur mu? Ne dersem daha güzel olur? Bilmeliyiz ki alelade, umursamadan söylediğimiz söz karşımızdakinde büyük etkiler bırakabilir. Bir anda onca yıldır emek verdiğimiz arkadaşlığımızı, sevgimizi iki dudak arasında, saniyeler içinde kül edebiliriz. Ya da bir kelimeyle karşımızdakine samimiyetimizi hissettirip maddiyatla satın alamayacağımız bir dostluğu kazanabiliriz.

Hangi kelimeyi seçtiğimiz kadar onu nasıl ifade ettiğimiz de çok önemli bir husustur. En basitinden bir “tamam” demek farklı vurgularla, farklı tonlarla onlarca farklı duyguyu hissettirir karşımızdaki kişiye. Biraz sesli söyleriz öfke içerir, biraz sessiz söyleriz duygusal olur, sesimizi biraz incelterek söyleriz kibar olur.

Karşımızdakine derdimizi anlatmak için mesajlaşma yolunu seçmek bu dönemde belki vazgeçilmez bir olaydır. Fakat yazdığımız mesajlarda sesimizi yükseltemeyiz, alçaltamayız, inceltemeyiz. İstediğimiz duyguyu tam anlamıyla karşımızdakine veremeyiz. İşte bu yüzden şu dönemde insan ilişkilerindeki sorunların bir çoğunun yüz yüze değil de mesajlaşarak halledilmeye çalışılmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ufacık bir mesele yüz yüze konuşulsa ya da hiç olmazsa telefonda sesli olarak konuşulsa dakikalar belki saniyeler içerisinde sonuca varılabilecekken mesajlaşarak saatler belki günler alan bir soruna dönüşüyor ve kimi zaman bir neticeye de varılamayabiliyor. Bu olay böyle devam ettikçe de kişiler arasındaki mesafe kapanamayacak kadar açılıyor ve arkadaşlık son bulabiliyor.

Yazmaya başlamadan önce çok farklı şeyler düşünerek başlıyorum. Git gide hiç beklemediğim bir noktaya geliyorum. Bu yazı da onlardan birisi oldu. O yüzden biraz kopuk bir yazı gibi gelebilir. Yorumlarınızı bekliyorum…

Bir cevap yazın