Cloud Computing(Bulut Bilişim)

Her ne kadar ismini son zamanlarda sıkça duymaya başlasak da esasında bu teknolojinin geçmişi 1950’li yıllara dayanmaktadır. Cloud Computing en basit tanımıyla online depolama teknolojisidir. Bu teknoloji şirketlerin, kurumların ve ya bireylerin çok yüksek donanımlı cihazlara sahip olma ihtiyacını giderir. Cloud Computing-Türkiye’de daha çok Bulut Teknolojisi olarak biliniyor- sayesinde kullanıcılar cihazlarına herhangi bir yazılım yüklemeden çeşitli programlardan, internet aracılığıyla sahip olduğu tüm cihazlardan(bilgisayar, telefon, tablet) hizmet alabilir.

Bunu daha anlaşılabilir kılmak için bir örnekle tekrar anlatayım. Mesela, şu an yazdığım yazı ve daha önce yazmış olduğum tüm yazılar sanal ortamda depolanır ve benim bilgisayarımda yer kaplamaz. Aynı zamanda dileyen dilediği vakitte tüm cihazlardan bu yazılara ulaşabilir. Bir örnek daha vermek istiyorum; office programlarını cihazımıza yüklemeden ihtiyacımız olan dosyaları hazırlayabiliriz ve bunlara diğer cihazlarımızdan ulaşabiliriz. Burada office programları için gereken yazılımı bulut sisteminden ihtiyacımız olduğu kadar kullanmış oluyoruz. Cihazımızda da yer kaplamamış oluyor. Kısaca Cloud Computing’i özetlemek gerekekirse; internet üzerinden yazılım uygulamaları erişimi ve depolama hizmeti sağlar, bireylere ve şirketlere büyük dosya boyutlarıyla yaptıkları işlemlerde gerek çalışma ortamlarında gerekse gündelik kullanımlarında kolaylık sağlar.

Bulut Sistemleri Nasıl Çalışır

Bu sistemler, web protokollerini kullanarak kullanıcı-sunucu temelli bir tabanda işlem gerçekleştirir. Bulut hesaplarına hemen hemen bütün bilgisayarlardan ve akıllı cihazlardan erişim sağlanabilir. Sunucu tabanlı bir uygulama sağlayan bulut sistemlerinde, bütün kullanıcılar uygulamalara erişebilir. Dosyalar ve veriler firmaların sunucularında saklanır, kullanıcılar ise kendilerine ait olan alana şifre ile ulaşarak dosya yükleyebilir veya mevcut dosyalarını düzenleyebilir.

Bulut Bilişim Çeşitleri

4 farklı çeşit vardır;

 • Public Cloud (Genel Bulut)
 • Private Cloud (Özel Bulut)
 • Hybrid Cloud (Melez Bulut)
 • Community Cloud (Topluluk Bulut)

Bulut Teknolojisi’nin Getirdiği Avantajlar

 • Bulut bilişim sistemleri API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlıyor.
 • Daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi ve bu yedekleme üzerinde maliyet tasarrufu yapabilme gibi bir takım olanaklar sağlıyor.
 • Sürekli olarak artan verilerin arşivlenmesi, kullanıcıların yetki ve takibi gibi konuların oluşturduğu alt yapı karmaşası ortadan kalkıyor.
 • Bulut teknolojisi yazılımları web tarayıcıları üzerinden çalıştığından, bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve  Smart TV’ler de kullanılarak platform bağımlılığından koruyor.
 • Bulut yazılım hizmetini veren şirketlerin  verilerinin tutulduğu serverları 7/24 yazılım ve donanımsal olarak güvenlik tedbirlerini aldıklarından dolayı ana bilgisayardan daha güvenlidir.


Kısaca; bulut bilişim çok daha ucuza, kurulum gerektirmeden, her yerden çalışmayı desteklen bir hizmettir.

Bulut Teknolojisi’nin Dezavantajları

 • Bulut teknolojisi servisi kullanarak veri saklanması, kullanıcının verilerini riske atması bilgi güvenliğini ve kullanıcı gizliliğini sağlayamamaktadır. Güvenlik açıkları oldukça fazladır.
 • Ülkelerin ekonomik durumlarından dolayı dijital bölünmeyi arttıracak, bu da uluslararası, politik ve ekonomik sorunlar doğuracaktır.
 • En önemli sorun ise depolanan verilere ulaşılabilmesi için internet bağlantısının olması gerekmektedir. Yani internet olmayan durumlarda bilgilerimize erişmek söz konusu değildir. İnternete bağlı olarak düşük hızlı internete sahipseniz veri alış-veriş hızınız da o derecede daha yavaş olacaktır.
 • Hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte donanımsal ve yazılımsal bakım ve tamir maliyetlerinin azalacak olması ve buna bağlı olarak da bu işi yapan Bilgi Teknolojisi (BT) uzmanlarının iş sahalarının daralması durumu da son dezavantajlardan birisidir.

Başlıca Bulut Servisleri

 • Yandex Disk: Yandex’in depolama servisi olan Yandex Disk, tüm internet kullanıcılarına açıktır. 10GB’ın üzerinde ücretsiz alan sağlamakla birlikte, PDF, Word gibi dosyaların sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesini sağlar.
 • Google Drive: Android kullanan veya Google hesabına sahip olan herkesin kullanabileceği Google Drive, hızlı yükleme ve indirme olanaklarıyla bilinmektedir.
 • iCloud: Yalnızca Apple kullanıcılarına açık bir bulut sistemidir.

Bir cevap yazın