CEO’lar Neden Hintli?

Dünya çapında önde gelen şirketlerin üst düzey yöneticilerine baktığımız zaman karşımıza çoğunlukla Hintliler çıkıyor. Peki neden?

Satya Nadella

Microsoft CEO’su Satya Nadella: Hint kökenli Nadella 2014’den bu yana bir teknoloji şirketi olan Microsoft’ta İcra Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır.

Indra Nooyi

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi: 1955 yılında Hindistan’da doğan Nooyi şu an dünyanın ikinci büyük yiyecek ve içecek şirketi olan PepsiCo’nun Başkanı ve CEO’sudur.

Sundar Pichai

Google CEO’su Pichai Sundararajan: Bir diğer Hint asıllı CEO’muz Sundar Pichai’dir. 2015’ten beri Google’ın CEO’luğunu yapmaktadır.

Bu böyle uzayıp gidiyor. CEO’su Hint asıllı olan şirketleri küçük bir listesini:

  1. SoftBank Vision Fund
  2. Adobe
  3. NetApp
  4. Nokia
  5. MasterCard
  6. DBS
  7. Novartis
  8. Diageo
  9. Deutsche Bank

Küçük bir not daha ekleyeyim: NASA’da çalışanların %58’i de Hint kökenlidir 🙂

Yukarıdaki tablodan da göreceğimiz gibi neredeyse ABD’yi ayakta tutan Hintliler diyebiliriz. YouTube’da da en fazla eğitim videosu bulunan kişiler sanırım Hintliler. Çoğu zaman Hint aksanlı İngilizce ders dinlemek durumunda kalıyoruz. Nedenine gelecek olursak; şundan dolayı diyebileceğimiz net bir durum söz konusu değil. Eğitim sistemi iyi desek, müthiş gelişmiş, dünya sıralamasında en üstlerde olan okullarının yanı sıra neredeyse eğitim imkanı bulamayan çocuklar bulunuyor. Disiplin desek, kopya çekmenin en yaygın olduğu ülkelerden birisi Hindistan. Ekonomi ve Sanayi alanında yüksek yatırımları varken refah düzeyleri olması gerekenden çok düşük. Yani başta da dediğim gibi belirgin bir neden yok. Ama şunu okuduğumu hatırlıyorum; yukarıdaki listedeki kişilerden üç dört tanesi aynı lisede okumuşlar. Hatta Londra’da o okulun sistemine benzer bir lise kurmuşlar ve gerçekten başarılı olumuşlar. Belki de sihir o okuldadır. Hakkında doktora çalışması yapılacak bir soru. CEO’lar neden Hintli?

Bir cevap yazın