Ahmet Savaş Göktürk ile ERP(Kurumsal Kaynak Planlama) ve Kariyer Fırsatlarını Konuştuk

Uzun süredir bu röportajı planlıyordum fakat Ahmet Beyin yoğunluğu ve benim bazı işlerimden dolayı bugüne kadar erteledik. Nihayetinde gerçekleştirdik. İyi okumalar…

1) Merhaba Ahmet Bey, öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Ahmet Savaş Göktürk. 1988, İstanbul doğumluyum. Liseyi 50. Yıl Tahran Lisesinde Yabancı Dil Ağırlıklı, Fen Bilimleri üzerine okudum. Lise öğrenimim biter bitmez kendimi iş hayatında buldum ve Ülker’de Merchandiser olarak yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra Berlitz Dil Merkezi’nde yaklaşık 6 yıl olarak Kurumsal Eğitim Danışmanı görevinde bulundum. Bu süreçte Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi ile birlikte İşletme bölümlerini bitirdim. Vatani görevimi tamamlayıp sivil hayata döndüğümde ise 2014 yılı itibariyle Login Yazılım’da çalışmaya başladım. Çeşitli görevler üstlendiğim bu süreçte şu anda İş Çözümleri Yöneticisi olarak görev almaktayım. Login Yazılım’da çalışmaya devam ederken 2015-2016 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası İşletmecilik üzerine Yüksek Lisansımı tamamladım. 

2) Kısaca ERP ne demektir ve iş alanı ne kadardır? 

Kısaca ERP işletmelerin iş süreçlerini tek bir platform üzerinde yönettikleri bir araç diyebiliriz. Farklı bir deyişle ise işletmelere veri hakimiyeti sağlayan bir yazılım olmakla birlikte departmanlar arası iletişim kalitesini ve hızını ciddi düzeyde arttıran önemli bir unsur olarak da nitelendirebiliriz. İş alanı oldukça geniş olup, her şirketin kendi ölçeğine göre uyarlayıp kullanabileceği bir yazılımdır. Örnek vermek gerekirse 1.500 çalışanlı Plastik sektörü üzerine üretim yapan işletme de kullanabilirken, 15 çalışanlı Hizmet sektörü üzerine çalışan işletmede de kullanılmalıdır. Sonuçta her iki işletmede de veri oluşmaktadır ve bu verilerin bilgiye dönüştürülmesi olmazsa olmazdır. Ayrıca iş süreçlerini daha verimli ve hızlı yönetmek her iki işletme için de çok kritiktir.

3) ERP’nin 10-15 yıl sonra ki durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Her geçen gün ERP’nin önemi daha da anlaşılmaktadır. Örneğin ERP yazılımlarının önceleri sadece muhasebe, stok, satış siparişi gibi süreçlerin yönetilmesi beklenen bir araç olduğu gözlemlenirken, şimdileri örneğin MES entegrasyonu ile makinelerden toplanan verilerin entegre edilme ihtiyacı oluşan bir dönemdeyiz. Bu bağlamda ülkemizde ERP kullanım oranının %20’lerde olduğunu da baz alırsak, ERP sektörünün önümüzdeki yıllar için de ciddi bir potansiyel taşıdığını belirtebilirim.

4) Sizin bu alana yönelmekteki nedenlerinizi öğrenebilir miyiz?

Mahallede birlikte top koşturduğumuz çocukluk arkadaşım Levent Sılay’ın teklifi ile ERP sektörüne yöneldim diyebilirim 😊

5) Sizce ERP alanında önemli bir yere sahip olmak için sahip olmamız gereken yetkinlikler nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi ERP alanında da insanlararası iletişim oldukça önem arz ediyor. Bu bağlamda insan odaklı bir alan olması dolayısıyla insanları sevmek olmazsa olmazdır. Ayrıca iletişim, takipçilik, büyük resmi görebilme, kriz yönetimi gibi yetkinliklere daha da önem verilen bir alan diyebilirim.

6) ERP sektöründeki kariyer fırsatları nelerdir?

Konuya 2 açıdan bakabiliriz. 1-Yazılım Üreticileri, 2-Kullanıcılar. 

Yazılım üreticilerinde Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Bilgisayar Mühendisliği gibi alanlardan mezun olan arkadaşlar genelde ERP Danışmanı, Proje Yöneticisi, Uygulama Danışmanı, İş Analisti ya da Yazılımcı görevlerini almaktadırlar. 

Kullanıcı tarafında ise benzer bölümlere paralel olarak ERP Proje Yöneticisi, Anahtar Kullanıcı, Yazılımcı gibi görevlerin alındığını belirtebilirim.

7) ERP sektöründe staj olanakları nelerdir?

Gerek Yazılım Üreticilerinde gerekse Kullanıcılarda yani işletmelerde ERP ile ilgili birçok staj olanağı mevcuttur. Örneğin ERP Uyarlama Sürecinde olan bir işletmede staj yaparak tüm süreci derinlemesine görüp, veri girişlerini sağlayıp, ciddi anlamda tecrübe edilmesi mümkündür. 

Yazılım üreticilerde de örneğin ERP proje analiz süreçlerinde görev alınması halinde gerekli analiz süreçleri içerisinde bulunarak gerekli raporun hazırlanmasının sağlanabileceği staj süreçleri oldukça öğrencilerimize faydalı olmaktadır.

Bir cevap yazın